+0086 135 6738 5757

Ştiri.
Tricotat Yitai

Suntem dedicați dezvoltării și fabricării de țesături de tricotat încă de la început.

Aprovizionarea cu țesături tricotate de performanță: un ghid pentru cumpărători pentru producătorii de îmbrăcăminte

2026-11-04

Cele mai multe dispute cu privire la țesătura tricotată de performanță sunt soluționate printr-un raport de testare, nu printr-o senzație de mână. O interblocare de 180 GSM care se îndreaptă corect într-o cameră de probă poate eșua în continuare AATCC 135 după trei spălări la domiciliu, poate depăși banda de schimbare dimensională de plus sau minus 5 la sută sau poate recupera prea încet pentru a atinge limita de creștere scrisă în pachetul tehnic. Niciuna dintre aceste defecțiuni nu este vizibilă pe un cuier și toate acestea ies la suprafață după ce masa de tăiere a fost deja comisă.

Producătorii de îmbrăcăminte plătesc pentru acel decalaj de două ori: o dată în metru respins și din nou într-o îmbrăcăminte care se lasă la genunchi, strălucește la scaun sau pastile sub cureaua rucsacului după zece purtări. Deciziile care determină rezultatul sunt luate înainte ca primul rulou în vrac să fie tricotat și aproape toate se încadrează pe o singură foaie de specificații.

Remediați specificația înainte de a aproba proba

O țesătură de tricot de performanță ar trebui să fie fixată la cel puțin șase parametri măsurabili înainte ca o moara să citeze pe ea: masa pe unitate de suprafață, compoziția fibrelor, întindere și recuperare, gestionarea umidității, stabilitate dimensională și rezistență a culorii. Simțirea mâinii și drapeul sunt rezultate ale acestor numere, nu calități independente care pot fi judecate singure.

Definiție
Un tricot de performanță este un material textil tricotat cu bătătură sau urzeală, conceput pentru o țintă funcțională măsurabilă, cum ar fi transportul umidității, recuperarea întinderii, reglarea termică sau protecția ultraviolete, mai degrabă decât împotriva aspectului. Bazele tricotate cu bătătură includ un singur jerseu, nervură, interlock, pique și plasă; Bazele tricotate cu urzeală includ tricot și ochiuri tricotate cu urzeală.

Tabelul de mai jos enumeră verificările care decid cel mai adesea dacă o expediere în vrac este acceptată sau reclamată. Fiecare rând poate fi scris într-o comandă de achiziție ca un singur rând.

Parametrii de specificație de bază pentru țesătura tricotată de performanță, cu ținte tipice de îmbrăcăminte activă și metoda de testare care le verifică pe fiecare.
Parametru Țintă tipică Metoda de referință
Masa pe unitate de suprafață 140 până la 280 GSM, setat de utilizarea finală ISO 3801 sau ASTM D3776
Compoziția fibrelor 12 până la 22% elastan în tricoturi elastice în patru direcții ISO 1833
Întindere și recuperare 60 până la 120 la sută alungire, creștere sub 5 la sută după 30 de minute ASTM D4964
Managementul umidității Transport într-un singur sens și rata de uscare peste linia de bază convenită AATCC 195
Stabilitate dimensională În plus sau minus 3 până la 5 la sută după trei spălări AATCC 135 sau ISO 6330
Rezistența culorii Gradul 4 sau mai bun la spălare și la transpirație ISO 105-C06 și ISO 105-E04
Pilling și abraziune Gradul 4 la 2.000 de frecări pentru jambiere și îmbrăcăminte de echipă ASTM D4970 sau ISO 12947
3 până la 5%
Schimbarea dimensională acceptată de majoritatea mărcilor după trei spălări la domiciliu conform AATCC 135 și ISO 6330. O bandă mai largă nu este o proprietate a țesăturii, este un defect al îmbrăcămintei amânat consumatorului.

Lăsați structura tricotului să decidă modul de eșec

O structură de tricot fixează modul de eșec înainte ca amestecul de fibre să fie ales: la greutate egală, interlock și nervura 2x2 țin forma mai bine decât un singur tricou, în timp ce plasa aerisește mai bine decât ambele și are o rezistență mai mică la rupere.

Tricou simplu, plasă și piqué

  • Format pe un singur pat de ac, astfel încât fața și spatele diferă și marginile tăiate se ondulează spre interior
  • Cea mai mare alungire a bazelor comune, utilizată pentru blaturi și căptușeli de antrenament de la 120 la 160 GSM
  • Mesh adaugă ventilație proiectată; verificați rezistența la rupere conform ASTM D3786 înainte de a utiliza plasă ușoară în uzura prin compresie
  • Pique ascunde agățații și păstrează textura suprafeței în topuri tricotate în stil polo

Interlock, nervură și tricot

  • Format pe două paturi de ace cu o față și spate echilibrate, astfel încât marginile să fie plate
  • Tipic de la 180 la 260 GSM pentru jambiere, tricouri de echipă și pantaloni de yoga
  • Coasta 2x2 oferă cea mai mare întindere laterală și este rezervată în mod normal pentru mansete, gulere și talie
  • Tricotul tricotat urzeală oferă un control dimensional mai strict la greutate redusă, care se potrivește costume de baie și căptușeli

Structura este cea mai ieftină pârghie disponibilă. Mutarea unui program de jambiere de la un singur tricou la interlock la aceeași 200 GSM elimină ondularea marginilor și îmbunătățește recuperarea, fără a modifica costul fibrelor pe kilogram.

Solicitați gabaritul mașinii, configurația patului acului și lățimea finită în același mesaj ca și prețul. O moară care nu poate cita ecartamentul citează o familie de țesături, nu o țesătură.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 Vizualizare produs →

Selecția amestecului stabilește plafonul de confort

Nailonul cu elastan rămâne implicit pentru îmbrăcămintea activă cu elasticitate ridicată, deoarece nailonul oferă o mână mai moale și o rezistență mai bună la abraziune la același procent de elastan, în timp ce poliesterul cu elastan se usucă mai repede, ține mai bine culoarea în apă clorurată și costă mai puțin pe kilogram.

12 până la 22%
Conținutul de elastan tipic tricoturilor elastice în patru direcții
80/20
Nailon și elastan, cea mai comună construcție de jambiere
500 până la 700%
Alungirea fibrei de elastan în sine poate ajunge înainte de rupere
Strat de bază de compresie
22%
Jambiere de yoga
20%
Costume de baie și îmbrăcăminte de plajă
18%
Tricou de sport de echipă
12%
Lenjerie
8%
Benzile indicative din elastan scrise în pachetele tehnice de către utilizarea finală. Confirmați față de traseul specific de construcție și finisare înainte ca ancheta să iasă.

Elastanul este cea mai mică pondere a amestecului în greutate și cea mai mare pondere a riscului. Peste aproximativ 22% elastan, elasticitatea suplimentară adaugă foarte puțină recuperare și începe să crească forța de compresiune, care se manifestă ca disconfort în jambierele de lungă durată și ca costuri mai mari ale materialului. Recuperarea depinde mai mult de structura tricotului, caldura si calea de relaxare, decat doar de procentul de elastan.

Poliesterul reciclat și poliesterul cationic schimbă calea de vopsire mai degrabă decât profilul de confort: firele cationice colorează în nuanțe profunde la temperaturi mai scăzute, iar materia primă reciclată schimbă costurile și certificarea funcționează mai mult decât schimbă senzația de mână.

Întinderea în două direcții este suficientă pentru tricoturile cu aspect țesut și topurile de vară. Întinderea în patru direcții este necesară ori de câte ori îmbrăcămintea trebuie să se extindă în ambele direcții, cum ar fi în jambiere, topuri de compresie și costume de baie.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 TESTURĂ DE NYLON ÎNALT STRETCH HT928 PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 Vizualizare produs →

Construiți planul de testare în pachetul tehnic

Aprobați în vrac metodele numite mai degrabă decât adjective: AATCC 135 pentru modificarea dimensională după spălare, ASTM D4964 pentru întindere și recuperare, AATCC 195 pentru gestionarea umidității, ISO 105-C06 pentru rezistența culorii la spălare și ASTM D5430 pentru inspecția în patru puncte a țesăturilor.

Imersie de laborator și aprobare manuală
Cinci până la șapte zile. Confirmați culoarea la iluminarea D65 cu un spectrofotometru și setați o toleranță a diferenței de culoare de 1,0 sau mai strânsă înainte de trimiterea primei scufundări.
Eșantion de metri
Treizeci până la cincizeci de metri pe variantă de culoare, produși pe același ecartament de mașină și lot de fire planificat pentru producția în vrac, plus doi metri păstrați ca referință sigilată.
Pilot de vopsire și finisare
Etapa în care se fixează întărirea căldurii, compactarea și stentingul. Solicitați raportul de testare al unei terțe părți din această serie, nu de la o probă manuală produsă pe o linie diferită.
Producție în vrac cu inspecție în linie
Aplicați gradare în patru puncte conform ASTM D5430 atât la faza greige, cât și la cea de finisare, astfel încât variația lățimii și liniile acului să fie prinse înainte de finisare să le ascunde.
Inspecție finală și mostre reținute
Inspectați articolele de îmbrăcăminte la AQL 2.5 pentru defecte majore și sigilați o probă reținută per lot de colorant față de standardul aprobat.

Liniile de ac, benzile de nuanță și variația lățimii reprezintă majoritatea revendicărilor ridicate după o rulare pilot. Cel mai comun defecte găsite în țesăturile tricotate în patru direcții angro sunt documentate împreună cu etapa de inspecție în care trebuie prins fiecare.

Notarea în patru puncte atribuie 1, 2, 3 sau 4 puncte de penalizare pentru fiecare defect, în funcție de lungimea acestuia. O rolă care depășește 20 de puncte pe 100 de metri pătrați ar trebui respinsă înainte de a ajunge la masa de răspândire.

Afirmațiile de sustenabilitate au nevoie de documente în spatele lor

Conținutul reciclat trebuie să fie urmărit mai degrabă decât afirmat: Standardul Global Reciclat și Standardul Reciclat Reclamă necesită ambele certificare a lanțului de custodie de la reciclator până la țesătura finită, în timp ce Standardul Oeko-Tex 100 acoperă substanțele restricționate mai degrabă decât conținutul reciclat.

O revendicare reciclată fără un certificat de tranzacție este o răspundere, nu un motiv de vânzare.

Raportul privind piața materialelor al Textile Exchange a urmărit poliesterul reciclat la aproape 15% din volumul global de fibre de poliester în ultimii ani de raportare, ceea ce înseamnă că cumpărătorii au acum suficientă aprovizionare calificată pentru a insista asupra documentelor. Păstrați aceste patru documente la fiecare comandă:

  • Un certificat de tranzacție GRS sau RCS care acoperă lotul și furnizorul specific
  • Numărul de certificat Oeko-Tex Standard 100 pentru materialul finit
  • Conținutul reciclat exprimat ca procent din greutate, pe calitatea țesăturii, mai degrabă decât pe comandă
  • Confirmare scrisă dacă materia primă reciclată este produsă mecanic sau chimic
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLIESTER 150GSM 170CM TESTURĂ DE POLIESTER RECICLAT HT1317 100% POLIESTER 150GSM 170CM FAGURES DE MIERE POLIESTER RECICLAT - Textil sustenabil de înaltă performanță Vizualizare produs →

Condițiile comerciale care decid marja

Prețul, cantitatea minimă de comandă și timpul de livrare se mișcă împreună, deoarece minimele lotului de culoare, dimensiunea lotului de fire și traseul de finisare le stabilesc pe toate în același moment.

  • Loturile minime de culoare pentru tricotajele vopsite în bucată încep de obicei de la 300 până la 500 kg per culoare per calitate; sub această cifră, așteptați o suprataxă sau un lot de colorant comun
  • Întrebați câte loturi de colorant va cuprinde o singură comandă și păstrați o probă reținută sigilată per lot
  • Adăugați 7 până la 10 zile la o primă comandă în vrac într-o nouă calitate pentru aprobarea pilot și testarea terță parte
  • Unitățile de finisare costă mai mult decât firele: piersirea, calandrarea, imprimarea digitală, imprimarea foliei și laminarea adaugă fiecare o trecere separată prin moara
  • Confirmați traseul de relaxare în scris, deoarece compactarea și pre-strângerea modifică atât prețul, cât și lățimea realizabilă
Cotația cea mai mică este de obicei cea cu cei mai puțini parametri definiți. Comparați cotațiile pe o fișă de specificații completată, niciodată doar pe un preț pe kilogram.

Răspunsuri directe pentru echipele de aprovizionare

Cât de mult ar trebui să solicite un producător înainte de a rezerva în vrac?

Solicitați 30 până la 50 de metri pe culoare pentru testele de tăiere și coasere plus 2 metri reținuți ca referință sigilată și confirmați în scris că eșantionul provine din același lot de fire și din același ecartament de mașină planificat pentru vrac. Yardajul produs pe un ecartament diferit este un test de simțire a mâinii, nu o încercare de producție.

Ce toleranță la contracție este realistă pentru un tricot de 200 GSM?

Așteptați-vă la plus sau minus 3 procente pentru tricotajele elastice în patru direcții bogate în sintetic și la plus sau minus 5 procente pentru amestecurile bogate în bumbac după trei spălări conform AATCC 135. O moară care promite contracție zero citează în mod normal un traseu de finisare compactat sau pre-relaxat, așa că întrebați care rută și prețul cu pierderea lățimii.

Un procent mai mare de elastan îmbunătățește întotdeauna recuperarea?

Nu. Recuperarea este guvernată de structura tricotului, de fixarea căldurii și de relaxare la fel de mult ca și de conținutul de elastan, iar peste aproximativ 22% elastan, extensia suplimentară crește în principal forța de compresiune și costul. ASTM D4964 măsoară numărul care contează: procentul de lungime nerecuperată după o perioadă definită de întindere și odihnă.

Ce documente ar trebui să ajungă cu prima expediere în vrac?

Patru articole: un raport de testare care denumește metoda și rezultatul măsurat, un certificat de tranzacție GRS sau RCS ori de câte ori este revendicat conținut reciclat, numărul de certificat Oeko-Tex Standard 100 și o probă reținută sigilată, aprobată conform standardului. Lipsa oricăruia dintre cele patru transformă o întrebare tehnică într-o dispută comercială.

6 verificări
Compoziția, greutatea, recuperarea întinderii, gestionarea umidității, stabilitatea dimensională și rezistența culorii. Definiți-le pe toate șase înainte ca comanda de cumpărare să fie semnată, iar senzația de mână va avea grijă de la sine.

Produse caracteristice