GSM este masa pe unitatea de suprafață a unui tricot condiționat, finit, exprimată în grame pe metru pătrat și măsurată conform ISO 3801 sau ASTM D3776. Este cel mai rapid predictor disponibil despre modul în care un tricot va acoperi corpul, va atârna de umăr și va pretul pe îmbrăcăminte.
Patru variabile stabilesc numărul: numărul de fire, lungimea buclei, densitatea cusăturii și finisarea. Un singur tricou tricotat din bumbac pieptănat 32s la o lungime de buclă de 2,9 mm și o densitate de 16 rânduri pe centimetru finisează aproape de 150 g/m². Scurtați bucla la 2,6 mm fără a schimba firul și aceeași mașină produce o cârpă mai densă și mai grea, deoarece buclele tricotate se intersectează mai degrabă decât se încrucișează, astfel încât modificările mici ale densității mută rapid greutatea.
Terminarea mută figura a doua oară. Curățarea, vopsirea, stentingul și compactarea relaxează structura buclei, astfel încât un lot de 150 g/m² finisează de obicei între 158 și 168 g/m, o schimbare de 5 până la 12 la sută. Periajul, piersirea și ridicarea lânii adaugă masă la suprafață. O comandă de cumpărare care denumește doar greutatea greige îl lasă pe cumpărător expus la o rolă finită, care este mai grea, mai puțin elastică și mai scumpă decât se presupunea în scurt.
Definiție de lucru: GSM finit este masa pe metru pătrat a unui tricot care a trecut de vopsire, uscare și compactare, măsurată pe o probă condiționată la 20 de grade C și 65 la sută umiditate relativă. ISO 3801 și ASTM D3776 permit o toleranță de 5 procente per specimen, iar majoritatea programelor de îmbrăcăminte acceptă o bandă de 5 procente per rolă.
Cinci benzi de greutate acoperă cea mai mare parte a producției de îmbrăcăminte sportivă: 110-140 g/m² pentru alergare și pistă, 140-180 g/m² pentru antrenament și ciclism, 165-200 g/m² pentru tricouri de echipă, 190-240 g/m² pentru compresie și straturile de bază și 220-260 g/m² pentru tricouri de yoga și tricouri înalte. Deplasarea în afara benzii din categoria dvs. este posibilă, dar de obicei forțează o schimbare a structurii tricotului, a conținutului de elastan sau a finisajului pentru a proteja aceeași performanță.
| Categoria de îmbrăcăminte | GSM finisat tipic | Structura obișnuită de tricot | Motivul principal al trupei |
| Cameră de alergare, vestă de curse | 110-140 | Tricou simplu, plasă | Flux de aer cu greutate transportată minimă |
| Tricou de ciclism, top de triatlon | 140-170 | Tricou simplu, piqué | Viteza de absorbție plus stabilitatea buzunarelor din spate |
| Tricou de antrenament, top de sală | 150-180 | Tricou simplu, piqué interlock | Opacitate fără volum sub iluminarea studioului |
| Tricou de fotbal și rugby | 165-200 | Interlock, pique | Claritatea imprimării și durata de viață la abraziune |
| Strat de bază de compresie | 190-240 | Interlock cu 15-20% elastan | Presiune gradată și recuperare |
| Jambiere și colanți yoga | 220-260 | Interlock, coastă, tricot dublu | Opacitate rezistentă la ghemuit cu întindere în 4 direcții |
| Costume de baie și îmbrăcăminte de plajă | 190-220 | Tricot urzeală, nailon și elastan | Rezistența la clor și păstrarea formei |
Alege banda din expunerea hainei, nu din pretul materialului. Un tricou de fotbal cu banda de 165-200 g/m² poartă imprimeu prin sublimare pe baze întunecate, fără cerneală, pe o plasă deschisă, în timp ce un tricou simplu de 130 g/m² ar arăta prima dată când un jucător ridică ambele brațe.
TESTURĂ TRICOURI FOTBAL KF000411 PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 Vizualizare produs → Haining Yitai Knitting Co., Ltd, un furnizor de tricotaje de performanță cu sediul în Haining, Zhejiang, publică date despre greutate, structură și întindere pentru gama de țesături pentru îmbrăcăminte activă , care permite cumpărătorului să compare benzile înainte de a solicita o probă.
GSM singur nu prezice niciodată potrivirea. Două interblocări de 220 g/m² pot diferi cu 30% în întindere longitudinală dacă unul poartă 12% elastan și celălalt 18%, iar versiunea cu elastan mai mare se va recupera mai repede după o ghemuire, un sprint sau o zi întreagă de purtare.
Trei specificații călătoresc cu greutatea și ar trebui să fie scrise în același document:
Simțirea mâinii, pilling și drape urmează aceeași logică. Un tricot construit din fire mai fine la o densitate mai mare a cusăturii se citește mai fin în intervalul de 210-230 g/m² decât un tricot mai gros de aceeași greutate și rezistă la gradul 4 la testul ISO 12945-2 în mod mai consistent. Cumpărătorii care specifică doar greutatea ajung să aprobe o țesătură care îndeplinește numărul și lipsește îmbrăcămintea.
PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 Vizualizare produs → Greutatea, numărul de fire și procentul de elastan interacționează diferit la fiecare utilizare finală și defalcarea greutății, elasticității și selecției spandex arată cum aceeași țintă de 240 g/m² se rezolvă în trei construcții diferite, în funcție de îmbrăcăminte.
Creșterea GSM-ului de la 150 la 220 cumpără opacitatea, păstrarea formei și durata de viață la abraziune și costă viteza de uscare: canalele capilare per unitate de suprafață scad pe măsură ce densitatea cusăturii crește, astfel încât o interblocare de 190-240 g/m² mută umiditatea lichidului mai lent decât un jerseu simplu deschis de 140 g/m² când ambele sunt testate AATCC195.
Fiecare decizie GSM ar trebui verificată pe rola finită, nu pe lotul greige sau pe cardul de probă: un test de tăiere, un test de spălare, un test de întindere, un test de umiditate, un test de rezistență a culorii și o rolă de referință sigilată durează împreună aproximativ zece zile lucrătoare și previn erorile care costă un lot de colorant complet.
TESSA NEGRA QUICK USCARE HT1337 PERFORMANT KNIT MAT & PLAIN HT045 Vizualizare produs → Programele cu uscare rapidă în banda de 150-190 g/m² sunt cele mai sensibile la deviația greutății, deoarece o creștere cu 6 procente a GSM reduce suprafața disponibilă pentru evaporare și împinge timpul de uscare dincolo de afirmațiile imprimate pe etichetă.
Transformați GSM în metri rulați pe kilogram înainte de a negocia prețul: la 160 cm lățime utilă, 180 g/m² furnizează 3,47 metri pe kilogram și 260 g/m2 furnizează 2,40 metri, astfel încât același program de jambiere cumpără cu 31% mai puțini metri din pânza mai grea.
Două obiceiuri de aprovizionare protejează marja. Mai întâi, cereți date GSM pe ruloul finit din același lot de vopsea pe care îl veți primi. În al doilea rând, prețul prin metru și kilogram în același timp, astfel încât o deplasare a greutății pe o unitate apare imediat în loc de la masa de tăiere.
Nu. Un interblocare de 260 g/m² cu 10% elastan poate eșua la un test de ghemuire care trece un interblocare de 220 g/m² bine construit, deoarece opacitatea și recuperarea depind de densitatea cusăturii, numărul de fire și conținutul de elastan la fel de mult ca și de masă. Judecă greutatea în cadrul benzii de categorie, nu între benzi.
Plasați tricourile echipei între 165 și 200 g/m² în construcție interlock sau pique. Această bandă oferă suficientă densitate pentru claritatea imprimării prin sublimare pe baze întunecate și suficient corp pentru a ajunge la 30.000 de frecări la testul Martindale ISO 12947-2 la panourile umărului și spatelui.
Utilizați 220-260 g/m² pentru jambiere de lungime completă cu 12-18% elastan, care este locul în care opacitatea rezistentă la ghemuit ține sub iluminarea studioului. Un tricou simplu de 180 g/m² funcționează pentru topuri și dresuri scurte mai ușoare, dar se vede în mod frecvent, cu excepția cazului în care este laminat sau tricotat la o densitate mai mare a cusăturii.
La 160 cm lățime, trecerea de la 180 g/m² la 200 g/m² picături au randament de la 3,47 la 3,13 metri pe kilogram, cu aproximativ 10 la sută mai puțini metri, astfel încât consumul de țesături pe îmbrăcăminte crește cu aproximativ 11 la sută la un preț de kilogram neschimbat.